1 / KOBIETY I ICH PASJE –to tytuł spotkania odbytego w dniu 29 lutego 2016r. w Bychawskim Centrum Kultury z projektu Kobiecej Akademii Partycypacji Stowarzyszenia Równych Szans”Bona Fides ” z Lublina. Podczas tego spotkania zaprezentowane były pasje trzech kobiet z województwa lubelskiego a także pań z naszego stowarzyszenia które realizują swoje zainteresowania i pasje w różnych dziedzinach np. haft,robótki ręczne na drutach, decupage,wikliniarstwo,wypieki ciast,zbieranie monet a nawet przedstawiony był pokaźny zbiór rzeźb i wiele innych ciekawych prac.
2/ Dzień Kobiet – klubowiczki z MKKA 60+gminy Bychawa i członkowie naszego Bychawskiego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych spędziły w tym roku na spotkaniu zorganizowanym w Radecznicy. Spotkanie zorganizowała Gmina Radecznica wraz ze Stowarzyszeniem Równych Szans Bona Fides z Lublina. Był to niezwykle ciekawie spędzony czas.Były występy zespołów, chwila relaksu /gimnastyka/, wystawy prac rękodzielniczych oraz panel dyskusyjny. Na zakończenie zwiedzaliśmy Radecznicę i oczywiście byliśmy w Bazylice św. Antoniego.
3/Członkowie naszego stowarzyszenia i Międzypokoleniowego Klubu Kobiet Aktywnych 60+ Gminy Bychawa w dniu 14 marca 2016r.wzięły udział w spotkaniu w ramach projektu Akcja- Integracja w którym uczestniczyły przedstawicielki Stowarzyszenia „Dla Ziemi” oraz gość specjalny Syryjka Hamida, która opowiadała nam o losach swojej rodziny na tle trwającej wojny, zobaczyliśmy na zdjęciach jakie ogromne zniszczenia dotknęły jej kraju.
W następstwie tego spotkania nastąpił wyjazd do Warszawy –
4/ „Pospaceruj chwilę moimi drogami” to tytuł spotkania jakie odbyło się w dniu 9 kwietnia 2016r. w Warszawskim Centrum Wielokulturowym w którym uczestniczyły członkowie Bychawskiego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i Międzypokoleniowego Klubu Kobiet Aktywnych 60+ Gminy Bychawa .
5/”Piękno jest w nas” to tytuł następnego projektu w którym w dniu 16 marca 2016r. brały udział panie z Bychawskiego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Projekt ten jest organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnospawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. Panie z naszego stowarzyszenia przeprowadziły w nim warsztaty z wikliny papierowej.
5/W dniach 20, 21 i 22 kwietnia 2016r. w ramach programu Pomoc Żywnościowa i podpisanej umowy przez nasze stowarzyszenie z Bankiem Żywności na dystrybucję produktów rolnych – rozprowadziliśmy dla potrzebujących rodzin współpracując razem z pracownikami Urzędu Miasta Bychawy i sołtysami 55 ton jabłek. Dziękujemy Wam wszystkim za współpracę i pomoc podczas dystrybucji.
6/ Praca, praca, praca – a po pracy czas na odpoczynek i zabawę. Z inicjatywy Bychawskiego Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej zostało zorganizowane w dniu 23 kwietnia 2016r. spotkanie integracyjne członków trzech stowarzyszeń działających w Bychawie, a mianowicie Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego, Bychawskiego Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej i Bychawskiego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Wspólnie spędziliśmy ten czas miło i mamy nadzieję że będziemy rozwijać współpracę między naszymi stowarzyszeniami dla dobra naszej”małej ojczyzny”
7/ W dniu 30 kwietnia 2016r. została podpisana umowa pomiędzy Bychawskim Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych a Fundacją Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej o realizację projektu zleconego w ramach programu Lubelskie Lokalnie- Mikrodotacje FIO finansowanego ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Tytuł projektu -Kobiety Aktywne na START- wsparcie dla rozwoju aktywności społecznej w Gminie Bychawa. Czas trwania 01-05-2016r do 31-08-2016r. Z otrzymanego grantu zakupiliśmy namiot,krzesełka, stoły, warnik,termosy. Zostaną także przeprowadzone bezpłatne warsztaty folklorystyczne i warsztaty filcowania na mokro. O terminach warsztatów będziemy informować na naszej stronie internetowej. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w warsztatach.
8/ Bychawskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych brało udział w wydarzeniu na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski i festiwalu w Krainie Pierogów jakie odbyły się w dniach 28 i 29 maj 2016r. Nasze stowarzyszenie prezentowało wyroby rękodzielnicze swoich członków a także wykonane na warsztatach przez uczestniczki. Zrobiliśmy i sprzedawali 7 rodzajów pierogów oraz tradycyjne ciasta /serniki, szarlotki,piróg gryczany i drożdżówki/. Podczas festiwalu nasze stoisko otrzymało III miejsce w konkursie za najładniejszą prezentację pierogów.
Dziękujemy członkom stowarzyszenia pomagającym w przygotowaniu się do festynu w Krainie Pierogów / lepieniu pierogów,pieczeniu ciasta, wykonywaniu ozdób/, oraz zaangażowanym przy sprzedaży za ogrom wykonanej pracy. Jesteście WIELKIE.
Podziękowania ślemy naszym niezrzeszonym w stowarzyszeniu wolontariuszom, którzy pracowali przy rozkładaniu i składaniu namiotu i pomagali podczas transportu.
Dziękujemy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej za otrzymaną od niej darowiznę produktów/ser,śmietana,masło/ które zużyte zostały do produkcji pierogów i pieczenia cist.