Leśne wędrówki rowerem.

https://www.lasy.gov.pl/pl

Leśna wędrówka

Łatwa w pokonaniu, 35 kilometrowa trasa, prowadzi przez Krzczonowski Park Krajobrazowy. Wycieczkę zaczynamy i kończymy w Krzczonowie. Trasa prowadzi przez wszystkie rezerwaty będące w obrębie parku, zobaczymy kolejno rezerwaty: „Las Królewski”, „Olszanka” oraz „Chmiel”.

Trasę rozpoczynamy z Krzczonowa. Po około 3 km trafimy do tabliczek informacyjnych pierwszego z rezerwatów: rezerwatu przyrody „Las Królewski”. Wjeżdżamy tu do lasu, podążając oznaczonym szlakiem, który wzdłuż strumienia prowadzi nas do „śmierdzącego źródła”.

Kierunek trasy zmieniamy we wsi Żuków, tutaj skręcamy na zachód w kierunku Olszanki. Na północ od tego miejsca znajdują się dwa położone blisko siebie rezerwaty przyrody „Olszanka” oraz „Chmiel”.

Po opuszczeniu rezerwatów i lasu mamy dwie opcje powrotu. Pierwszą z nich jest powrót skrajem lasu Piotrowskiego drogami utwardzonymi, którymi dojedziemy do Krzczonowa. Druga opcja to powrót asfaltem. Ta z pozoru mało atrakcyjna droga pokaże nam piękno okolicznych krajobrazów zwłaszcza jeżeli w miarę czasu uda się zaliczyć dwa punkty widokowe, które są po drodze „Dużą Górę” oraz „Boży Dar”.

Trasa Pięciu Jezior

Dla chętnych zwiedzenia niemal całego pojezierza łęczyńsko-włodawskiego przygotowaliśmy Trasę Pięciu Jezior. Startując znad jeziora Krasne przez miejscowość Krasne Krzywe, jezioro Łukcze dotrzemy do Rogóźna, następnie lasami dojedziemy do jeziora Piaseczno, skąd przez Zagłębocze, a następnie przez Orzechów Stary wrócimy drogą asfaltową do miejscowości Krasne. Około 30-kilometrowa trasa nie jest wymagająca, a dostarczy wielu pięknych widoków i umożliwi odpoczynek przy każdym z jezior.

Kierunek: Kazimierz Dolny

Rowerzystom chętnym silniejszych wrażeń podróżniczych polecamy szlak Lubin – Nałęczów – Wąwolnica – Kazimierz Dolny, który liczy prawie 72 km. Wiedzie przez jedne z najciekawszych i najbardziej znanych miejsc regionu.

Poruszając się ścieżką rowerową wzdłuż ul. Andersa, następnie przez Kiepury, Kosmowskiej i Północną do ścieżki przy al. Solidarności przejedziemy przez Dąbrowicę – dawną siedzibę rodu Firlejów do Nałęczowa. Dalej poruszając się przez Rąblów doliną Potoku Witoszyńskiego i Grodarza dotrzemy do nadwiślańskiej perły renesansu – Kazimierza. Trasa prowadzi głównie drogami asfaltowymi lub betonowymi. Znajdziemy tam jednak kilka krótkich odcinków prowadzących przez pola i lasy.

Do Muzeum w Kozłówce

Niemal 50-kilometrowa wycieczka prowadzi przez lasy Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Wyjeżdżamy z Lublina w okolicach Czechowa. Żółtym szlakiem rowerowym przez Dys dostaniemy się do Rudki Kozłowieckiej. W tym miejscu wjeżdżamy już na teren parku, jadąc na wprost głównym szlakiem po około kilometrze dotrzemy do asfaltowej drogi biegnącej przez park. Drogą tą kierujemy się na wschód jadąc prawie do końca lasu.

W tym miejscu polecamy ścieżkę edukacyjną „Kopanina”. Podczas przejazdu towarzyszy nam śpiew ptaków w szumiących koronach drzew. Wzdłuż 2 km trasy rozstawiono 14 tablic z opisami walorów przyrodniczo-leśnych. Oprócz szumu drzew, śpiewu ptaków i „zapachu lasu”, można przez dotyk przekonać się o różnicach kory różnych gatunków drzew, szyszek, liści i igliwia.

Po przejechaniu ścieżki edukacyjnej kierujemy się na zachód, pokonując niecałe dwa kilometry dotrzemy do Rezerwatu Przyrody – „Kozie Góry”. Dalsza część trasy kieruje nas na południe, dotrzemy tam do kilku stawów otoczonych piękną roślinnością, w okolicy znajduje się też Stary Tartak. Z tego miejsca wyruszamy w kierunku zachodnim by wyjechać z parku w miejscowości Dąbrówka.

Informację opracowało KGW w Bychawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *